2024 m. gegužės 14 d., antradienis
Paieška



Oginskių paveldo kelias

2023-07-07
Valstybės dieną atidaryta proda "Lietuvos heraldika iš Arvydo Každailio studijos"


Liepos 6 d., Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje atidaryta įsimintina paroda „Lietuvos heraldika iš Arvydo Každailio studijos“. Jos pristatymu prasidėjo ne tik Valstybės  -  Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo, Tautiškos giesmės, bet ir Rietavo 770-jų metinių minėjimo renginiai. Simboliška, kad tą pačią dieną, kai rietaviškiai džiaugėsi tarp kitų dailininko Arvydo Každailio sukurtų herbų atradę Rietavo ir kunigaikščių Oginskių giminės herbus, Lietuvos prezidentūroje jam už indėlį į Lietuvos heraldiką, už aukšto meniškumo ir profesionalumo heraldikos objektus, už modernios Lietuvos heraldikos  mokyklos sukūrimą ir puoselėjimą buvo įteiktas garbingas apdovanojimas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžius.


 

Parodos "Lietuvos heraldika iš Arvydo Každailio studijos" atidarymas


Autorius apie parodą

Parodoje eksponuojami trijų sričių heraldikos objektai, kuriuos teko kurti ar atkurti laimėjus konkursus, ar savo iniciatyva. Tai valstybės, savivaldos ir personalinė heraldika. Parodos skyduose skaitmeniniai gyvos ir vartojamos heraldikos objektai, jų tarpe eksponuojami kai kurie variantai netapę etalonais.

Herbas yra sakralus ženklas atstovaujantis visuomenės bendrijas ar asmenis. Europos valstybių herbai pavadinimų neturi. Jų figūros statiškos, taip vadinamoje heraldiškoje pozoje. Tai sena Europos heraldikos tradicija. Heraldika yra krikščioniškos Europos kūrinys, gimęs Lietuvai lemtingų riterių kryžiuočių ir kryžiaus karų laikais. Heraldika - ne saviraiškos erdvė ir herbai nėra paprasti laisvos kūrybos paveikslėliai.

Heraldika kaip ir veksilologija (mokslas apie vėliavas) yra disciplina jungianti istorijos mokslą ir dailę. Tarpukario Lietuvoje heraldika buvo tik pradėta domėtis. Atkuriant Lietuvos valstybę ji tapo gyvybiškai reikalinga. Įkūrus Lietuvos heraldikos komisiją heraldika, kaip rimta mokslinė disciplina, Lietuvoje buvo sėkmingai suformuota h. m. daktaro Edmundo Rimšos. Vaisingo LHK darbo dėka ji vystosi iki šiol. Šiandien Lietuvos heraldika yra kukli, bet gyva ir savita, tarpe kitų Europoje.

Šia paroda siekiu atkreipti dėmesį į kelias valstybei opias, bet neišspręstas problemas. Jų tarpe valstybės vėliavos trūkumas valstybės konstitucijoje. Joje pagrindinė nacionalinė trispalvė įteisinta kaip valstybės ir nacionalinė, o herbinė raudona valstybės tik poįstatyminiu aktu kaip „istorinė“. Taip pat noriu atkreipti dėmesį į būtinybę turėti valstybės herbo didįjį variantą. Tokį turi seną valstybingumą turinčios Europos valstybės. Tokius, net tris, turi mūsų kaimynai latviai.

Lietuvos Valstybės herbas yra vienas seniausių vieningos valstybės herbų Europoje. Viduramžiais susiformavo jo prasmė - “BRANDUS VALDOVAS GEBANTIS APGINTI SAVO ŠALĮ”. Tokia yra ir šiandien Lietuvos Valstybės herbo, kaip brangaus paveldo prasmės doktrina. Dabartinis etaloninis valstybės herbas yra atkurtas pagal išlikusius iki unijos su Lenkija pavyzdžius. Deja, mūsų visuomenei heraldika ir šiandien mažai pažįstama. Dar gyvas požiūris, kad Lietuvos Valstybė gyvuoja tik nuo tik nuo 1920 metų Steigiamojo Seimo, kad laisvės kovos tik partizanų ir rezistentų, pamirštant daug amžių trukusias kovas dėl Lietuvos VALSTYBĖS išsaugojimo. Tenka prisiminti, kad ir valstybės herbo vardas VYTIS, atsiradęs 19 amžiaus pabaigoje ir prigijęs, tarsi nusako “kažką vytis”. Toks Valstybės herbo suvokimas, kilęs iš lenkiško žodžio “pogonj”, yra klaidingas. Visi Europos valstybių ir kiti herbai vardų  neturi, jų figūros niekur neskrieja ir nieko nesivaiko, toks yra tik Mongolijos herbas. Europoje, kur pati heraldika yra gimusi, herbų figūros   pateikiamos tik stabilioje heraldiškoje pozoje. Apie tai gal ir nereiktų kalbėti, jei ne klaidos tapusios nesėkmių priežastimi, kuriant Pagrindinį valstybės aikštės ansamblį Lukiškių aikštėje. 

 

Paroda muziejuje veiks 2023 07 06 – 2022 09 30.

 


 
Atgal   Spausdinti  
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra
Į pradžią Svetainės žemėlapis El.paštas
English
kontaktai
L. Ivinskio g. 4, LT-90311, Rietavas
Tel. (8 448) 68992
Faksas (8 448) 68992
El. paštas 
rokimuziejus@gmail.com 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Gegužė
    2024     

 


 


  

  

  

  

       

  

   





  

 

 

 

 

 
 
 
Naujienos
© Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus. Visos teisės saugomos
Dizainas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema
Turinys: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus,
Lietuvos dailės muziejus
Atnaujinta 2006-11-16

 Į viršų (Left Alt+Z+Enter)