2024 m. balandžio 24 d., trečiadienis
Paieška



Oginskių paveldo kelias

2023-05-29
Artinantis Gedulo ir vilties dienai



Tęsiant bendradarbiavimo tradicijas, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus gegužės 25 d. Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje pristatė Lietuvos Gedulo ir vilties dienai skirtą  stendinę parodą ,,Po svetimu dangum: Lietuvos  gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940-1958 m.“, kurią paruošė  Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido aukų muziejus. Istorinėmis fotografijomis ir dokumentų kopijomis gausiai iliustruota paroda primena, kaip dėl XX a. okupacijų  Lietuva buvo ištrinta iš pasaulio politinių žemėlapių ir neteko apie vieną milijoną gyventojų.


Ji atskleidžia, kad represijos: kalinimas lageriuose ir trėmimai, buvo sovietinės totalitarinės sistemos dalis. Jomis buvo siekiama sunaikinti pilietinę visuomenę ir užvaldyti žmonių sąmonę, sukurti baimės ir nepasitikėjimo atmosferą. Žiauriausios prievartos priemonės taikytos prieš aktyviausiai pasipriešinti galinčią visuomenės dalį: inteligentus, visuomenės ir politikos veikėjus, dvasininkus, karininkus, mokytojus, ūkininkus, įvairių visuomeninių organizacijų dalyvius. Sovietinės represijos buvo skirtos persekioti ir naikinti ne tik pavienius žmones, o ištisas šeimas: nuo šimtamečio senolio iki kūdikio. Tik sunaikinus šeimas, galėjo išnykti jų visuomeninė-kultūrinė įtaka. ,,Socialiai svetimi elementai“ būdavo suimami, išvežami į gulago lagerius, o jų šeimos ištremiamos iš Lietuvos – prievarta perkeliamos į tolimiausius Sovietų Sąjungos regionus, nors tremiamieji nebūdavo net formaliai nuteisti.

Išvežti į netinkamas gyventi vietoves, alinami ligų ir bado, nuolatinių nepriteklių ir sunkaus darbo dalis tremtinių ir politinių kalinių mirė ar žuvo. Tai buvo viena brutaliausių sovietinio režimo priemonių, taikyta prieš taikius okupuotos šalies gyventojus. Tačiau ir tokiomis sudėtingomis sąlygomis Lietuvos tremtiniai ir gulagų kaliniai sugebėjo išgyventi, susikurti tinkamą oriam gyvenimui aplinką, kurti šeimas, auginti vaikus, nepamiršti savo tradicijų, tikėjimo, mokytis, prasmingai leisti laisvalaikį ir netgi švęsti šventes. Paroda gausiai iliustruota nuotraukomis iš tremties ir kalinimo vietų, atsiminimų ir dienoraščių fragmentais, oficialiais dokumentais, asmeninio gyvenimo ir darbo momentais. 

Paroda Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje veiks iki birželio 30 d.

 

Audronė Gečienė

Rietavo Oginskių kultūros istorijos

muziejaus muziejininkė-edukatorė



 
Atgal   Spausdinti  
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra
Į pradžią Svetainės žemėlapis El.paštas
English
kontaktai
L. Ivinskio g. 4, LT-90311, Rietavas
Tel. (8 448) 68992
Faksas (8 448) 68992
El. paštas 
rokimuziejus@gmail.com 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Balandis
    2024     

 


 


  

  

  

  

       

  

   





  

 

 

 

 

 
 
 
Naujienos
© Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus. Visos teisės saugomos
Dizainas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema
Turinys: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus,
Lietuvos dailės muziejus
Atnaujinta 2006-11-16

 Į viršų (Left Alt+Z+Enter)