2023 m. rugsėjo 26 d., antradienis
PaieškaOginskių paveldo kelias

2022-09-19
Tarptautinė mokslinė konferencija „Vijūko Kojelavičiaus skaitymai 2022"

 

2022 m. rugsėjo 16 d. Rietave buvo minimos Europos paveldo dienos.  Turiningos renginio programos antroje dalyje vyko Genealogijos, heraldikos ir veksikologijos  instituto inicijuota  tarptautinė mokslinė konferencija „Alberto Vijūko-Kojalavičiaus skaitymai – 2022“.


Albertas Kojalavičius-Vijūkas (1609–1677) - žymus XVII a. lietuvis, jėzuitų teologas, filosofas, pedagogas ir istorikas dirbęs Vilniaus akademijos rektoriumi. Puikiai mokėjęs ir poetiškai rašęs lotynų kalba. Svarbiausias jo veikalas – pirmoji spausdinta Lietuvos istorija. Išskirtinis darbas – „Šventasis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos bei jai priklausančių provincijų giminių ir herbų vardynas“, kuriame surinkta informacija apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kilmingųjų genealogijas ir heraldiką yra aktualus ir šiandien.


Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje surengta, šiai išskirtinei renesanso epochos asmenybei atminti skirta konferencija,  jau trečioji. Pirmoji, minint 410-asias Alberto Kojalavičiaus-Vijūko gimimo metines vyko 2019 m. Vilniuje,  Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje,  antroji  – 2021 m. Kretingos muziejuje.

Konferenciją Rietave atidarė ir jos dalyvius pasveikino Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto prezidentas Remigijus Bimba. Žodį tarė Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis ir Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas. Renginį vedė Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininkas, Heraldikos akademijos direktorius Paulius Vaniuchinas.


Konferenciją sudarė dvi dalys: pirmoji sesija buvo skirta kunigaikščiams Oginskiams, antroji – genealogijai. Moksliniame renginyje dalyvavo svečiai ir pranešėjai iš Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos ir Ispanijos.
Pranešimus skaitė: Kaišiadorių muziejaus direktorius Olijardas Lukoševičius („Oginskių pėdsakai Uogintų žemėje“); Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas („Kunigaikščių Oginskių ir Rietavo istorijos sąsajos“); M. Riomerio universiteto profesorius Alfonsas Vaišvila („Dvarų istorija kaip genealoginių tyrimų šaltinis ir kai kurie Oginskių santykiai su Šiluvos regiono bajorija“); Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė („J'ai toujours été indifférent à tout espèce de titres... Mykolas Kleopas Oginskis (1765–1833) apie kilmę ir titulus“); Tarptautinės genealogijos ir heraldikos konfederacijos viceprezidentas Dirk'as Weissleder'is („Vokiečių genealogija visame pasaulyje“); Tarptautinės genealogijos akademijos narys Virginio Baptista („FamilySearch” ir aš“); Varšuvos universiteto Istorijos instituto mokslų daktaras Jakub'as Bajer'is („Stanislovo Augusto 1772 metų korespondencija su Andriumi Oginskiu“).


Renginio metu Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto įsteigtu Alberto Vijūko-Kojalavičiaus atminimo medaliu (autorius – Žydrūnas Strumila) ir premija už reikšmingiausius paskutiniųjų penkių metų darbus, susijusius su Lietuvos istorijos ir jos pagalbinių disciplinų – genealogijos, heraldikos, veksilologijos ir kitų – plėtojimu, puoselėjimu, tyrinėjimu, paveldo apsauga, sklaida, inovacine, kūrybine, edukacine ir moksline tiriamąja veikla, apdovanotas Vilniaus dailės akademijos profesorius Rolandas Rimkūnas.

Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto įsteigtu vardiniu ženklu „Už svarų indėlį populiarinant genealogiją, heraldiką ir veksilologiją“ apdovanoti: Antanas Černeckis, Vytas Rutkauskas, prof. Alfonsas Vaišvila, Olijardas Lukoševičius, dr. Jakub Bajer, Birutė Briedytė.


Konferencijos rėmėjai ir partneriai: Britų taryba, Genealogijos akademija, Etninės kultūros globos taryba, Heraldikos akademija, Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Lietuvių kalbos institutas, Lietuvos kultūros tyrimų institutas, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Lietuvos valstybinis istorijos archyvas, Mykolo Riomerio universitetas, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus, Rietavo savivaldybė ir Veksilologijos akademija.

Visiems rėmėjams ir partneriams Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos institutas įteikė padėkas už paramą ir geranorišką pagalbą organizuojant tarptautinę mokslinę konferenciją.


Renginio fotografijos >>

 
Atgal   Spausdinti  
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra
Į pradžią Svetainės žemėlapis El.paštas
English
kontaktai
L. Ivinskio g. 4, LT-90311, Rietavas
Tel. (8 448) 68992
Faksas (8 448) 68992
El. paštas 
rokimuziejus@gmail.com 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Rugsėjis
    2023     

 


 


  

  

  

  

       

  

   

  

 

 

 

 

 
 
 
Naujienos
© Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus. Visos teisės saugomos
Dizainas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema
Turinys: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus,
Lietuvos dailės muziejus
Atnaujinta 2006-11-16

 Į viršų (Left Alt+Z+Enter)