2019 m. gegužės 27 d., pirmadienis
Paieška2019-04-25
Kunigaikščio Mykolo Oginskio pagerbimas2019 m. balandžio 25 d. sukako 170 metų, kai gimė žymus filantropas, mecenatas Plungės dvaro valdų savininkas kunigaikštis Mykolas Mikalojus Severinas Markas Oginskis (1849 04 25-1902 03 24). Jis yra paskutinio Rietavo dvaro savininko Bogdano Pranciškaus Juozapo Mykolo Oginskio (1848 02 10 – 1909 04 08) jaunesnysis brolis. Broliai labai gerai sutarė, todėl, kai vyresnis iš jų Bogdanas paveldėjo Rietavo dvarą, jaunesnysis Mykolas nusipirko Plungės dvarą, kad galėtų ir toliau artimai bendrauti.


 

Jubiliejinės sukakties proga Plungėje Mykolo Oginskio statytuose rūmuose įsikūręs Žemaičių dailės muziejus iniciavo šios iškilios asmenybės pagerbimą. Gimtadienio išvakarėse  Plungės ir Rietavo bažnyčiose už Oginskių giminę buvo aukotos Šventos Mišios. Joms pasibaigus, Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus Alvido Bakanausko ir Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios dekano Vytauto Gedvainio vadovaujama delegacija atvyko į Rietavą. Čia, prie Aušros vartų koplyčios – Oginskių mauzoliejaus, kuriame ilsisi kunigaikščių Oginskių giminės paskutinių atstovų – brolių Mykolo, Bogdano ir jų motinos Olgos Oginskienės palaikai, svečius pasitiko nemažas būrys Rietavo visuomenės atstovų: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus, Rietavo kultūros centro, Rietavo Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos darbuotojai, Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos, Lauryno Ivinskio gimnazijos mokytojai ir moksleiviai, kiti Oginskių kultūros paveldo puoselėtojai.   

 

Sveikindamas susirinkusius Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas pasidžiaugė Plungės muziejininkų siūlymu drauge paminėti Mykolo Oginskio gimtadienio sukaktį, kaip dar vienu prasmingu bendradarbiavimo pavyzdžiu. Tylos minute ir fanfaromis pagerbus Mykolo Oginskio atminimą, žodį tarė Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas. Jis, be visa kita, pasiūlė sutelkti Plungės ir Rietavo savivaldybių pastangas Oginskių koplyčios-mauzoliejaus ir jo teritorijos reprezentatyviam sutvarkymui, primindamas, kad būtent Oginskių dėka ir Plungė, ir Rietavas šiandieną didžiuojasi  ne tik istoriniu paveldu, bet ir atgimstančiomis kultūrinio gyvenimo tradicijomis. Prie buvusio koplyčios altoriaus svečiams padėjus puokštę gėlių ir uždegus žvakes, šias mintis pratęsė ir Rietavo savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Lidija Rėkašienė. Ji akcentavo Bogdano ir Mykolo Oginskių tėvo Irenėjaus  Oginskio, kaip daugelio inovacijų Rietave  pradininko vaidmenį šio krašto suklestėjimui. Padėjus puokštę gėlių prie šios iškilios asmenybės paminklinio obelisko, V. Rutkauskas priminė, kad I. Oginskio mirtį ir amžino poilsio vietą iki šių dienų gaubia legendomis apipintos paslaptys. Visos jos susietos su 1863 m. sukilimo istorija...

 

Pasidalijęs mintimis apie aristokratiškos savimonės reikšmę naujosios kartos ugdymui, Rietavo Šv. Mykolo arkangelo bažnyčios kunigas Česlovas Degutis  visus pakvietė bendrai maldai. Jai pasibaigus 5 kartus nuskambėjęs koplyčios varpinės varpas dar kartą priminė, kad nuo  1763 m. su šio  krašto istorija  pusantro šimto metų buvo susietos penkios Oginskių kartos.

 

Tardamas baigiamąjį renginio žodį, A. Bakanauskas  pakvietė jo dalyvius M. Oginskio 170-ųjų metinių minėjimą pratęsti Plungėje Žemaičių dailės muziejaus rūmuose. Čia laukė puikus Plungės  M. Oginskio meno mokyklos jaunųjų atlikėjų koncertas, muziejaus direktoriaus pavaduotojos dr. Jolantos  Skurdauskienės pranešimas ir ... Oginskių virtuvės kulinarinių patiekalų

 

degustavimas.

 

 

Renginio fotografijos >> 


 
Atgal   Spausdinti  
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra
Į pradžią Svetainės žemėlapis El.paštas
English
kontaktai
L. Ivinskio g. 4, LT-90311, Rietavas
Tel. (8 448) 68992
Faksas (8 448) 68992
El. paštas 
rokimuziejus@gmail.com 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Gegužė
    2019     


 


  

   

   

          

 


  

 

 
 
 
Naujienos
© Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus. Visos teisės saugomos
Dizainas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema
Turinys: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus,
Lietuvos dailės muziejus
Atnaujinta 2006-11-16

 Į viršų (Left Alt+Z+Enter)