2024 m. birželio 18 d., antradienis
PaieškaOginskių paveldo kelias

2023-01-13
Sausio 13-osios minėjimas Rietave

 


Širdis sujungiantis Laisvės šauksmo aidas

Kaip ir ankstesniais metais, taip ir šiemet Rietave įsimintinais renginiais buvo paminėta Lietuvos Laisvės gynėjų diena. Sausio 12 dieną 17.30 val. miesto Laisvės aikštėje suliepsnojo fakelų karūnas primenantys laužai (ačiū vaizduotės nestokojantiems miesto seniūnijos meistrams!), į gausų bendraminčių būrį susitelkusių  rietaviškių rankose nušvito simboliniai laisvės žibintai (ačiū dvi dienas Rietavo kultūros centro teminėse dirbtuvėse plušėjusiems savanoriams!), kaip ir kitų valstybinės reikšmės minėjimų metu Laisvės paminklo papėdėje su vėliavomis išsirikiavo Rietavo šauliai.


Įžanginiais renginio žodžiais įtaigiai apibūdinusi  neprilygstamą Laisvės dovaną kiekvieno žmogaus gyvenimui ir valstybės vystymuisi, renginį vedusi  Rietavo kultūros centro renginių organizatorė Eglė Fabijonavičienė  pakvietė šia tema pasidalinti Rietavo savivaldybės merą Antaną Černeckį, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorių Vytą Rutkauską. Įsimintinai  nuskambėjo A. Černeckio žodžiai, kviečiantys branginti per kraują iškovotą  Tėvynės laisvę, sutelktai dirbti ir kurti  vardan savo krašto gerovės, šiais darbais  įprasminant Laisvės  gynėjų auką. Savo ruožtu V. Rutkauskas, akcentavęs egzistencinę nuostatą, kad Laisvė – tai paklusnumas Dievui, priminė, kaip rietaviškiai 1991 m. sausio 11-13-16 dienomis organizavosi ir dalyvavo Seimo, Lietuvos televizijos bokšto, kitų gyvybiškai svarbių objektų nesmurtinei gynybai.

Plojimais sutikta Rietave laikinai apsigyvenusių Ukrainos pabėgėlių atstovė Natalija Kutko, padėkojusi už Lietuvoje patiriamą nuoširdumą ir pabėgėlių globą, priminė, kad, kentėdama baisios karinės agresijos išgyvenimus, Ukraina šiandieną gina ne tik savo, bet ir Lietuvos, taip pat kitų šalių Laisvę.

Sugiedojus Lietuvos himną, antroji renginio dalis persikėlė į Šv. Mykolo arkangelo bažnyčią. Čia Rietavo parapijos klebonas Antanas Gutkauskas drauge su kunigais  Česlovu Degučiu ir Vytautu Norbutu  už Lietuvos Laisvę ir jos gynėjus aukojo šventąsias mišias, autentiškus istorinės Sausio 13-osios įvykius priminė muziejaus paruošta fotodokumentinė ekspozicija.

Ypač jautriai Laisvės gynėjų diena sausio 13-ąją buvo paminėta Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje. Čia, kaip ir kitų įstaigų languose, aštuntą valandą ryto nušvito Laisvės žvakelių šviesa, per vietos radiją į visus gimnazijos moksleivius, mokytojus ir darbuotojus kreipėsi gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė, moksleivių tarybos prezidentė  Ema Morozaitė, per visus gimnazijos koridorius jaudinančiai nuvilnijo čia išsirikiavusių moksleivių ir Eurikos Masytės atliekamos giesmės „Laisvė“ (įrašo transliacija) melodijos aidas. Apgalvotai gimnazijoje buvo išnaudotas ir erdviame vestibiulyje ant sienos sumontuoto didžiulio interaktyvaus ekrano techninės galimybės – jame vienas po kito keitėsi autentiški Lietuvai lemtingų 1990-1991 m. įvykių įrašai.

Visus Laisvės gynėjų dienai skirtus renginius simboliškai sujungė ir vainikavo už Lietuvos Laisvę prie televizijos bokšto 1991 01 13 žuvusio Tito Masiulio fotografijų parodos „Laisvės ir kalnų šauksmas“ , kurią išeksponavo Rietavo muziejininkai, pristatymas gimnazijos vestibiulyje. Ekspozicijos kontekstą geriausiai apibūdina autentiškas Tito Masiulio mamos Vitalijos įrašas po   Tito fotografija.

„Ši Tito Masiulio atminimui skirta fotografijų paroda „Laisvės ir kalnų šauksmas“ iš jo paties fotografuotų skaidrių parengta šeimos iniciatyva 2001 metais. Titas 1987-1988 m. su turistų grupe bei kurso draugais keliavo į Fanų kalnus (Tadžikija) ir, nepaleisdamas iš rankų fotoaparato FED-2, slidinėjo Karpatuose (Ukrainoje)  (...)“.

 

 

Sausio 13-osios minėjimas. Lietuvos Laisvės gynėjo Tito Masiulio fotografijų parodos atidarymo Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje akimirkos >>

 

 

 Vytas Rutkauskas

 


 
Atgal   Spausdinti  
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra
Į pradžią Svetainės žemėlapis El.paštas
English
kontaktai
L. Ivinskio g. 4, LT-90311, Rietavas
Tel. (8 448) 68992
Faksas (8 448) 68992
El. paštas 
rokimuziejus@gmail.com 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Birželis
    2024     

 


 


  

  

  

  

       

  

   

  

 

 

 

 

 
 
 
Naujienos
© Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus. Visos teisės saugomos
Dizainas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema
Turinys: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus,
Lietuvos dailės muziejus
Atnaujinta 2006-11-16

 Į viršų (Left Alt+Z+Enter)