2024 m. kovo 28 d., ketvirtadienis
Paieška



Oginskių paveldo kelias

2019-07-20
Lietuvos muziejų kelio 2019 renginys Rietave

 

Lietuvos muziejų asociacijai koordinuojant, visų Lietuvos regionų muziejininkai šiemet pradėjo įgyvendinti tęstinio projekto „Lietuvos muziejų kelias“ programą „Tėvynės ieškojimas“. Kaip reta talpus ir tuo pačiu aktualus pavadinimas! Ne tik istorinės atminties puoselėtojų ar Česlovo Milošo kūrybinio palikimo gerbėjų, bet ir platesnės visuomenės telkimosi nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimui tuo pačiu ir išsaugojimui XXI a skersvėjuose trajektorijos gairė.

Septintą kartą perėmę Lietuvos muziejų kelio estafetę, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus muziejininkai liepos 19 d. pakvietė rietaviškius ir jų svečius į edukacinę popietę „Rietavo dvaras: Malūno tvenkinio kultūrinė atmintis“.


Simboliška, kad šiam renginiui buvo pasirinkta Malūno tvenkinį iš šiaurės pusės juosianti Muzikantų krantinė. Čia Oginskių laikais būta įsimintinos, šiuo metu palengva atgimstančios, kultūrinio gyvenimo erdvės. Apie tai, pasveikinęs šventiškai nusiteikusius popietės dalyvius, trumpai papasakojo muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas. Jis, be visa kita, priminė, kad greta krantinės prigludusioje Muzikantų saloje kitados vykdavo Rietavo ir Plungės dvarų orkestrų atsisveikinimo koncertai. Ne atsitiktinai ir šis renginys prasidėjęs M. K. Oginskio polonezu „Atsisveikinimas su tėvyne“ muzikinio įrašo akordais. Kiek toliau į pietvakarius dūluojančios salos papėdėje, kuri primena nedidelį piliakalnį papėdėje šių koncertų metu liepsnodavo du fakelai. Jų atspindžius tvenkinio veidrodyje kažkada grožėjosi ir M.K. Čiurlionis. Ne veltui šią salą istorinės atminties puoselėtojai pavadino Čiurlionio paveikslo „Ramybė“ vardu. Dar toliau į pietvakarius esančioms dviem saloms, sekant M. K. Čiurlionio kūrybos motyvais, nuo šio pavasario gražiai pritapo „Vakaro“ ir „Aukuro“ salų vardai. Visa tai M. K. Čiurlionio atminimui. Kaip ir Muzikantų krantinę puošiantys vešlūs ąžuoliukai dedikuoti Jozefo Mašeko, Juozo Kalvaičio, Mykolo Butkevičiaus, Vytauto Lukausko  ir kitų žymiausių B. Oginskio muzikos mokyklos ir muzikantų atminimui.

Vystydamas Malūno tvenkinio kultūrinės atminties temą V. Rutkauskas priminė liūdną tvenkinį maitinusio Jaujupio, kuriuo per visą miestą Oginskiai buvo atvedę vandenį iš pietvakarinėse Rietavo apylinkėse suformuoto ežero, likimą. Jis seniai išnyko iš rietaviškių atminties. Dar seniau XX a pirmoje pusėje neliko ir jį maitinusio telkinio. Šiuo metu tvenkinį papildo tik iš vakarų pusės atbėgantis Juodupio upelis. Tačiau ir jis vos gyvas. Štai kodėl Malūno tvenkinys karštymečio metu tarsi apmiršta, primindamas XX a. priimtų tuometinės Rietavo miesto valdžios sprendimų trumparegiškumą. Tame skaičiuje ir didžiosios dalie dvaro sodybą, tuo pačiu ir Malūno tvenkinį saugojusios akmeninės tvoros sunaikinimą prieš II Pasaulinį karą. Tada daugiau kaip 20000 kubinių metrų įspūdingų riedulių sugulės į Žemaičių ir Palangos plentų sankasas.

Rietavo savivaldybės administracijos vardu renginio dalyvius pasveikinęs administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Aužbikavičius pabrėžė, kad nedidelė muziejaus komandos ir jų visuomeninių talkininkų dėka ne tik istorinė Muzikantų krantinė, bet ir visa dvaro sodyba kasmet tampa vis patrauklesne Rietavo kultūros ir istorijos reprezentavimo erdve.

Pristatydama šiam renginiui skirtą teminę parodą ,,Rietavo dvaro ir parko vandenų kultūrinė atmintis“ muziejaus edukatorė Audronė Gečienė pasidžiaugė Rietavo L. Ivinskio gimnazijos moksleivių ir jų mokytojos Rimos Drevinskiėnės kūrybiniu entuziazmu. Jie parodai pristatė daugiau kaip 50 darbų, kuriuose ne tik septynių parko tvenkinių, bet ir dirbtinių upelių, Jūros upės vaizdai.

Apžiūrėję parodą, atnaujintą Malūno tvenkinio pažintinio maršruto informacinį stendą, renginio dalyviai neskubėdami patraukė į pietinę Malūno tvenkinio  krantinės atkarpą. Čia buvusių rezidencijos rūmų ir bažnyčios kompozicinėje ašyje ant ažūrinės, iki  mūsų dienų išlikusios metalinės tvoros buvo atidengta Oginskių giminės herbų kompozicija, primenanti bronzinius herbų bareljefus, kurie Oginskių laikais puošė šią krantinę.

Popietė baigėsi šiltu Rietavo trečiojo amžiaus universiteto vadovės Alvyros Andrijauskienės padėkojimu renginio organizatoriams ir romantišku pasiirstymu Malūno tvenkinyje valtele „Viktorija“, kuria specialiai šiam renginiui paskolino A. Aužbikavičius.


Renginio fotografijos svetainės nuotraukų galerijoje >>



 
Atgal   Spausdinti  
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra
Į pradžią Svetainės žemėlapis El.paštas
English
kontaktai
L. Ivinskio g. 4, LT-90311, Rietavas
Tel. (8 448) 68992
Faksas (8 448) 68992
El. paštas 
rokimuziejus@gmail.com 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Kovas
    2024     

 


 


  

  

  

  

       

  

   





  

 

 

 

 

 
 
 
Naujienos
© Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus. Visos teisės saugomos
Dizainas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema
Turinys: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus,
Lietuvos dailės muziejus
Atnaujinta 2006-11-16

 Į viršų (Left Alt+Z+Enter)