Europos paveldo dienos Rietave

Kunigaikščių Oginskių istorijos ir paveldo atodangų linkme
Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus drauge su partneriais 1999 m. rugsėjo mėn. pirmą kartą Rietave pristatė Europos paveldo dienų programą „Europa, bendras palikimas: istoriniai parkai ir sodai Lietuvoje“ – toks buvo šio kompleksinio renginio pavadinimas. Didelis visuomenės susidomėjimas paskatino puoselėti prasmingą Europos paveldo dienų tradiciją, tuo pačiu Oginskių paveldo židinių regioninę ir tarptautinę partnerystę.
Šiųmetinę, dvidešimt ketvirtąją dviejų dalių EPD‘2022 programą „Tvarusis Oginskių paveldas Rietave ir kituose Lietuvos regionuose“, kuri bus pristatoma rugsėjo 16 dieną, penktadienį, muziejus paruošė, bendradarbiaudamas ne tik su vietos partneriais – Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykla, Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazija, Rietavo savivaldybės administracija, bet ir su Genealogijos, heraldikos ir veksikologijos institutu, taip pat kolegomis muziejininkais ir kitais paveldo puoselėtojais iš Kaišiadorių, Trakų, Plungės, Merkinės, Veisiejų, Kruonio, Rykantų, Vievio ir kitų, su Oginskių istorija susijusių Lietuvos vietovių.
Priešpietinėje programos dalyje EPD‘2022 dalyviai susipažins su muziejaus parengtomis lauko fotoekspozicijomis, kurios skiriamos Oginskių funduotos Rietavo Šv. Mykolo arkangelo bažnyčios statybų užbaigimo 150-osioms, Rietavo M. K. Oginskio meno mokyklos 150-osioms, taip pat pirmosios telefono linijos Lietuvoje Rietavas-Plungė-Kretinga 140-osioms ir pirmosios viešosios elektrinės 130-osioms metinėms prisiminti. Apskrito stalo diskusijų metu tikimės su projekto partneriais aptarti ir išdiskutuoti esmines Oginskių paveldo tvarumo prielaidas ir tikslus, atnaujinti M. K. Oginskio jubiliejiniais metais (2015) užsimezgusius tarpregioninės partnerystės ryšius.
Gilesniam mūsų istorijos ir paveldo europinio konteksto suvokimui naują impulsą turėtų suteikti popietinė šios programos dalis. Tai Genealogijos, heraldikos ir veksikologijos instituto inicijuota tarptautinė konferencija „Alberto Vijūko Kojalavičiaus skaitymai. Oginskiai“. Ji prasidės iškilmingu Alberto Vijūko Kojalavičiaus medalio ir premijos įteikimu. Po to Oginskių politinės, visuomeninės veiklos, kultūros paveldo, genealogijos studijų įžvalgomis pasidalins Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, Kaišiadorių muziejaus direktorius Olijardas Lukoševičius, Mykolo Riomerio universiteto prof.hab.dr. Alfonsas Vaišvila, taip pat Genealogijos, heraldikos ir veksikologijos instituto kviestiniai svečiai iš kitų Europos šalių: dr. Jakub Bajer (Lenkija), Dirk Weiileder (Vokietija), Virginio Baptista (Ispanija) ir kt.
Kviečiame nepraleisti progos atidžiau pasižvalgyti po kunigaikščių Oginskių istorijos atodangas, tuo pačiu platesnius kultūros paveldo išsaugojimo ir gaivinimo idėjų horizontus.
Detali renginių programa
Vytas Rutkauskas
Rietavo Oginskių kultūros
istorijos muziejaus direktorius
|